Allt du vill veta om Jul på Skäret!
Vi fick en pratstund med Anna-Carin Niclasson, arrangör och initiativtagare till årets julkonsert & julmarknad på Opera på Skäret.
– Marknaden har planerats sen tidigt i höstas, berättar hon. På plats kommer det vara riktig julstämning med ett flertal utställare som säljer hembakat bröd, chokladpraliner, stickade vantar, tovad ull, keramik och mycket mer. Med andra ord finns det stor möjlighet att hitta uppskattade julklappar till nära och kära på marknaden.
Klockan 16 börjar sedan vår årliga julkonsert. I år blir det ett musikaliskt julkort från Operan ”Hans & Greta”, vid sidan om alla klassiska vackra julsånger som vi älskar så mycket. Ett spännande inslag är att vi i år även kommer ha några julsångspärlor från Finland. Scenografin för årets julkonsert är inspirerad av Julens Pepparkaka.
För er som önskar serveras sedan ett dignande julbord med klassiska rätter och nya favoriter i vår nyrenoverade restaurang.
Vi tackar Anna-Carin för att hon kunde berätta lite mer om Jul på Skäret och vi ser fram emot att träffa er där!
Varmt välkomna!
MB Anna-Carin Niclasson
ops19Admin

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.