Härlig blandning på årets första operapub

Tisdagen den 16 juli hölls den första operapuben för i år. Den bjöd på härlig stämning och en stor musikalisk bredd.

– Vi fick höra en del svenska stycken, ett vackert pianosolo, en rysk folkvisa sjöngs a capella, vi hade två napolitanska sångare varav en ackompanjerade sig själv på pianot, kända arior, klezmermusik och till och med lite Beatles. Det var en riktigt härlig blandning, säger Sten Niclasson, som själv stämde upp i sång.

Flera av solisterna från årets uppsättning av Barberaren i Sevilla var på plats och sjöng upp och de två ”Rosinorna”, Liine Carlsson och Aurora Tirotta (bilden), fick stora applåder från den samlade publiken. Även sångare från kören, elever från operaakademin och operaakademins lärare bjöd på uppskattade uppträdanden.

På vår facebooksida kommer du kunna se mingelbilder från kvällen.

Operapuben hålls även den 30 juli, 16 augusti och 23 augusti. Biljettpriset är 180 kr.

Bokning av biljetter till Operapubarna görs via Opera på Skärets biljettkontor i Kopparberg, online här på hemsidan eller på telefon 0580-711 00.

Foto: Rebecca Johansson

ops19Admin