Du har väl inte missat det mysiga operacaféet på Skäret?
Varje dag mellan 11.00 och 18.00 kan besöka operacaféet som precis som operahuset ligger vid sjön Ljusnarens strand. Här bjuds det bland annat på dagens lunch inklusive sallad och soppa, mazariner, biskvier, räksmörgås och givetvis olika sorters dryck. När solen tittar fram finns det en uteservering att sitta och njuta på.
I operacaféet finns även en liten butik med diverse produkter från lokala gårdar och producenter. Du kan bland annat köpa Bergslagspraliner, blåbärsdryck från Saxhyttegubben och tomatchutney från Karintorp. Du hittar även souvenirer från operan så som tygkassar och planscher. Butiken är öppen samma tider som caféet, 11.00-18.00.
Under fyra fredagar i sommar bjuds det in till en pubkväll i caféet. Det bjuds på skönsång, oväntade uppträden samt mat och dryck. Operapuben är ett mycket uppskattat inslag. Läs mer om den här.
Välkomna önskar,
Jocke, Marie, Christer och Amanda